Sanal Psikolog


Cinsellik


Bu bolumumuzde ele alinan konular:Cinsel İşlev Bozukluklarında Danışmanlık Hizmetleri


Cinsel işlev bozuklukları psikolojik kaynaklı olabileceği fiziksel yapıdaki sorunlardan da kaynaklanır. Cinsel işlev bozukluklarının nedenleri arasında cinsel organlardaki fiziksel kusurlar ( doku ve damar sorunları, genital yapıdaki doğumsal anomaliler , hormonal yapıdaki sorunlar gibi)? ın yanı sıra performans endişesi, cinsellikle ilgili irrasyonel inanç biçimleri , cinsellikle ilgili yetersiz bilgi gibi faktörleri sayabiliriz.

Terapötik süreç kökeni bilinç altına kadar inen sorunlarda etkili olabildiği gibi çiftlerin kendilerini tanımaları, beklentilerini oluşturmaları ve cinsellikle ilgili daha rahat konuşmalarını sağlama açısından da etkilidir.bu süreçte kullanılan bazı teknikler şunlardır:

a) Genel anksiyete düzeyinin azaltılması: çiftin cinsellik harici yaşam alanlarındaki sorunların irdelenmesi, stresin ve oluşturduğu olumsuz duyguların araştırılması, duygusal yöne ağırlık vererek cinsellik içeren tepkilerin geri plana çekilmesi ve çiftin duygusal yapısına empatik anlayışa önem verme gibi teknikleri içerir.

b) Beş duyu odaklanması: Master ve Johnson?un beş duyuya odaklanma tekniği cinsel ilişkide bulunma endişesini kaldırarak duygusal yöne ve aşka olanak verir.çiftlere ev ödevleri verilir. İlk aşamada ,dokunma, öpüşme, okşama, sarılma, kucaklama gibi eylemlere öncelik verilerek cinsel organlara dokunma ve uyarmadan kaçınılır. İkinci aşamada ise cinsel bölgelere yönelinir ancak uyarma olsa bile cinsel ilişkiye girilmez çünkü amaç ilişkiye girmek değildir, ilişkide yasak devam eder. Burada amaç , cinsellik olmadan da yakınlaşma olabileceğini çiftlere göstermek, kendi vücutlarıyla ilgili yanlış inanışları anlamalarına yardımcı olmak ve cinselliği bir görev olarak algılama hatasını düzeltmektir.

c) Vücudunuzla arkadaşlık yapmak: cinsel yetersizlikten yakınan bireyler kendi vücutlarına yabancılaşmışlardır. Kendilerini anlatma noktasında yetersizdirler. Olumsuz ben imajı baskındır. Bu alıştırma bireyin kendisiyle barışmasına , vücudunu tanımasına, istek ve beklentilerini netleştirmesine yardımcı olur.

d) Kelimelerin kullanımı: bu teknikte ciftlerin üzerinde anlaşabileceği, heyecan yaratabilecek yeni bir cinsel kelime dizini oluşturmayı amaçlar.Çiftler, genital organlarla ilgili kullandıkları kelimeleri listelerler. Ve her bir çift diğerinin listesinde bulunan kelimeye nasıl tepkide bulunduğunu açıklar beraberce tartışırlar. Hangi kelimelerde rahatsızlık duyuluyor hangi kelimeler daha heyecan verici , kendi tartışmalarında hangi kelimeleri kullanmak isterler bunları saptarlar. Şayet istenilen kelimelerin hiç birinden hoşlanılmıyorsa çiftler kendilerine yeni kelimeler oluşturabilirler.


Kadin ve Erkekte Orgazm Aşamasinda İşlevsizlik


Kadın ve erkekler arasında orgazm açısından önemli farklılıklar vardır. Araştırmalara göre kadınlar erkeklerden daha sıklıkla orgazm olamama sorunu yaşarlar. Erkekler için orgazm ve boşalma sıklıkla eş anlamlı kullanılır ve aynı olay olarak kabul edilir. Fakat kimi durumlarda bu iki işlev ayrılmaktadır. Örneğin, ergenlik öncesi dönemde erkek çocuklar, boşalma olmadan mastürbasyon ile orgazm yaşantısına sahip olmuşlardır. Erkekte orgazm döllenme sistemine katkıda bulunurken kadın orgazmının biyolojik işlevi açıkça belli değildir.

Bazı kadınlar ilişki sırasında çoklu orgazm yaşasalar da kadınların önemli bir kısmı orgazm sorunu yaşamaktadır. şayet leğen bölgesi refleksleri yetersiz ise orgazm olamama psikolojik olmaktan çok biyolojik yapı ile ilişkili olacaktır. Ayrıca bazı kadınların çoklu orgazm anlatılarına kendilerini kaptırarak ? çoklu orgazm yaşamıyorsam ben de bir sorun var? şeklinde düşünme eğiliminde oldukları da görülmektedir.

Cinsel açıdan kadının yaşadığı sorunlardan bir tanesi disporenia denilen ağrılı cinsel ilişkidir. Vaginal salgılardaki yetersizlik vagina duvarlarında hassasiyete yol açacağı için ilişki kadına acı verir. Klitoral ereksiyon olmayabilir ve masturbasyonda da acı duyulabilir. Yetersiz ön sevişme, eşler arası duygu yoksunluğu, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, geçmişteki travmatik cinsel yaşantılar ( tecavüz ) gibi psikolojik nedenlerin yanı sıra menapoz sonrası hormonal değişikler , vaginadaki anomaliler de ağrılı cinsel ilişkiye neden olur. Tedavide jinekolojik desteğin yanı sıra psikoterapötik destek de gerekmektedir.psikoterapötik süreçte ilişkide yaşanan kaygıyı azaltmaya ve beş duyuya odaklanma eğitimine, vücutla arkadaşlık yapma tekniklerine önem verilir. Ayrıca kadının üstte olduğu pozisyonlar da ilişkiye girilerek penisin vagina içindeki derinliği kadın tarafından kontrol edilebilir. Vaginismus ise kadınların yaşadığı diğer önemli sorundur. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi kadın sorunları bölümünde vardır.

Orgazm aşamasında her iki cinsinde yaşadığı sorunlar:

A) kadın da çeşitli derecelerde orgazm yetersizliği söz konusudur. Örneğin, klitoristin direkt uyarılması ve cinsel birleşme aynı zamanda olmadıkça orgazma ulaşamama veya mastürbasyon sırasında orgazma ulaşamama , hiç orgazm olamama gibi.

B) Erkekte ise, erken boşalma veya geç boşalma söz konusudur.

CİNSEL SORUNLAR İLİŞKİNİN KALİTESİNİ BOZACAĞINDAN EŞLER TARAFINDAN ÖNEMSENMELİDİR. ÇÖZÜM İÇİN HER İKİ TARAFINDA ÇABA SARFETMESİ GEREKİR. GÜVENİLİR , ANLAYIŞLI VE ALANINDA UZMAN BİR PROFESYONELDEN YARDIM ALMA KONUSUNDA ÇEKİNGEN DAVRANILMAMALIDIR.

Psikolojik Kökenli Cinsel İşlev Bozukluklarına Yardimci Olabilecek Teknikler


1- Bireylerin kendi vücutları ile barışık olmaları, olumlu vücut imajı geliştirecek egzersizleri önemsemeleri,

2- Erken yaşlarda verilecek cinsel eğitim

3- Cinsellikle ilgili kültürel faktörlerin ve bunların oluşturduğu olumsuz otomatik düşüncelerin irdelenmesi ve işlevsiz olan inanışların düşünce sisteminden ayıklanması konusunda çaba gösterilmesi.

4- Cinsellikle ilgili kullanılan kelimelerin bireyler üzerinde yarattığı olumsuz duygulanımların tespit edilmesi ve çiftlerin beraberce ortak bir " seks dili" oluşturmalar?.